Rozwiązania inteligetne
AGD przyszłości. Inteligentny sprzęt w domu
Sprzęt AGD mało komu kojarzy się z nowinkami technicznymi – nasze wyobrażenie jest proste: lodówka ma chłodzić, kuchenka gotować, piekarnik piec i to wszystko. Tymczasem współczesne urządzenia domowe już teraz potrafią znacznie więcej niż nam się wydaje, a w przyszłości – dzięki internetowi rzeczy i sztucznej inteligencji nie będą odbiegać technologicznie od najbardziej zaawansowanych, cyfrowych urządzeń w domu.
Jak wybrać telewizor SMART?
Do funkcji typu „Smart” zdążyły nas przez ostatnie lata przyzwyczaić urządzenia mobilne oraz telewizory, które stały się właściwie kolejnymi komputerami w domu. Teraz przyszedł czas na inteligentny sprzęt AGD, który producenci będą wyposażać w funkcje daleko wykraczające poza to, do czego się przyzwyczailiśmy.
Inteligentne pranie
Jednymi z pierwszych sprzętów domowych, które otrzymały usprawnienia znacznie rozszerzające ich tradycyjną rolę były… pralki automatyczne. Producenci zaczęli je wyposażać w możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji na komputer lub smartfona, dzięki czemu załadowane wcześniej urządzenie można było w łatwy sposób uruchomić nawet, gdy znajdowaliśmy się poza domem. W ten sposób pranie mogło być gotowe na czas naszego powrotu, a my oszczędzaliśmy cenny czas.
W inteligentnych pralkach znajdziemy wiele innych funkcji: można też zwykle na bieżąco kontrolować ich pracę, ustawiać programy, sprawdzać na jakim etapie znajduje się samo pranie. Niektórym pralkom zaimplementowano też na przykład rozpoznawanie komend głosowych lub wspołpracę z asystentami głosowymi , co pozwala nimi sterować bez użycia tradycyjnych przycisków i pokręteł.
Wszystko to odbywa się dzięki wbudowanym w sprzęt modułom komunikacyjnym – Wi-Fi, NFC czy Bluetooth.
Bardzo ważną, być może nawet ważniejszą niż funkcje które na co dzień widać, w pralkach smart jest i będzie na coraz większą skalę umiejętność samodiagnostyki. W urządzenia tego typu wbudowany jest specjalny układ elektroniczny, który na bieżąco monitoruje parametry jego pracy. Pozwala to po pierwsze szybko wykryć możliwe usterki i zatrzymać pracę sprzętu zanim dojdzie do awarii, po drugie, dzięki temu pralka na bieżąco potrafi też zgłaszać konieczność konserwacji, na przykład wyczyszczenia filtru oraz - jesli zajdzie taka potrzeba - poinformuje nas o konieczności kontaktu z serwisem.
Niektóre pralki są nawet w stanie wygenerować specjalny przekaz do serwisu, który możemy wysłać ze swojego telefonu bezpośrednio do producenta, dzięki czemu fachowcy z góry będą wiedzieć czy i jaka naprawa będzie konieczna.
Pralki przyszłości otrzymają jeszcze szereg innych, nowych i przydatnych funkcji. Będą w stanie rozpoznać rodzaj tkanin, które wrzucimy do bębna i samodzielnie dostosować do nich zarówno typ koniecznego programu jak i odpowiednio dozować detergenty. Upowszechnią się też zupełnie nowe technologie samego prania – choćby czyszczenie za pomocą pary wodnej zamiast wody.
Kuchnia typu smart
Inteligentny sprzęt wkrótce – na szeroką skalę - zawita też do kuchni. Już teraz można kupić lodówki, które nie tylko chłodzą, ale są w stanie samodzielnie rozpoznawać włożone do nich produkty i co więcej – wysłać do właściciela (za pomocą Internetu i aplikacji na smartfona) listę proponowanych zakupów uzupełniających.
W przyszłości lodówka będzie w stanie – skanując kody kreskowe na opakowaniach – rozpoznać datę ważności i przesłać domownikom informację o tym, że świeżość niektórych rzeczy po prostu się kończy. Użytkownicy będą też mogli z pomocą urządzenia komponować diety, przy okazji chłodziarka poinformuje nas ile dany produkt ma kalorii lub jaki jest jego indeks glikemiczny.
Z pewnością pojawi się też sprzęt, który będzie w stanie samodzielnie dokonywać zakupów brakujących produktów – jeśli lodówka będzie pusta, na podstawie obserwacji tego co zwykle kupujemy, samodzielnie złoży zamówienie w sklepie internetowym, a naszą rolą będzie już tylko przeniesienie przywiezionych zakupów do jej wnętrza.
Coraz powszechniejszym trendem będzie też wyposażanie lodówek w duże, dotykowe ekrany LCD – po pierwsze umożliwi to wyświetlanie przydatnych informacji, choćby o wspomnianych wcześniej, zbliżających się terminach ważności, po drugie otrzymamy dopasowane do nas (i zawartości chłodziarki) interesujące przepisy, ale też zupełnie inne, przydatne w codziennym zyciu informacje – kalendarz, notatki, dostęp do poczty e-mail czy ogólnie do Internetu, w tym serwisów społecznościowych a nawet witryn VOD z filmami i serialami.
Powszechne stanie się też instalowanie kamer we wnętrzu lodówki. Pozwoli to przesyłać obraz ze środka zarówno do aplikacji na smartfon właściciela jak i na znajdujący się na drzwiach panel LCD. Funkcja ta pozwoli zaoszczędzić prąd – nie trzeba będzie bowiem otwierać drzwi chłodziarki po to by zastanowić się co z niej wyjąć. Wystarczy szybki rzut oka na obraz kamery, a drzwi otworzymy tylko na krótko, by wziąć wcześniej wybrany produkt.
Rewolucja czeka też nie tylko lodówki i pralki, ale większość elektrycznych sprzętów kuchennych – w tym płyt indukcyjnych, kuchenek i piekarników.
Tak jak i wszystkie inne nowoczesne sprzęty otrzymają one podłączenie do Internetu, a co za tym idzie możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji. Przyda się to, jeśli zechcemy podgrzać znajdujące się w piekarniku jedzenie, tak aby było gotowe do spożycia zaraz po naszym powrocie do domu.
Już teraz w sklepach możemy dostać zaawansowane piekarniki, które same rozpoznają „wkład” i automatycznie do niego dobierają program pieczenia. To jednak nie wszystko – tak jak lodówki, kuchenki przyszłości będą wyposażane w duże ekrany LCD, na których zostaną wyświetlone nie tylko narzędzia do sterowania – ale też informacje o samym daniu. Odbędzie się to także w technologii rozszerzonej rzeczywistości, gdzie na podglądzie na pieczoną potrawę nałożona zostanie warstwa z przydatnymi informacjami, a także możliwością zbliżania obrazu.
W bezpośrednim sąsiedztwie inteligentnej kuchenki znajdzie się też zmyślny smart okap, który dzięki wbudowanym czujnikom będzie potrafił rozpoznać to, że gotujemy, wówczas uruchomi się automatycznie. Urządzenie będzie też stale monitorować otoczenie aby jak najszybciej wykryć pojawienie się zadymienia lub nadmiernego parowania, wówczas samodzielnie dostosuje moc wyciągu, tak by usunąć z pomieszczenia nadmiar dymu i pary.
W nowe technologie będą wyposażone także zmywarki. Połączenie z siecią, tak jak w przypadku innych smart urządzeń pozwoli na zarządzanie jego pracą z poziomu dedykowanej, wygodnej aplikacji na smartfona. Tak jak w pralkach, w zmywarkach rozbudowany zostanie moduł autodiagnostyki. Prosto na ekran smartfona otrzymamy konformację, że urządzenie wymaga konserwacji – na przykład czyszczenia filtra, albo że któreś z naczyń blokuje ruch łopatki dozującej wodę.
Ważną cechą inteligentnej zmywarki będzie także możliwość kontroli zużycia wody, dzięki czemu na bieżąco będziemy mogli śledzić ile kosztuje nas jej praca i jaki ma to wpływ na środowisko. Będzie też można tworzyć własne, bardziej dostosowane do osobistych potrzeb programy zmywania, powstanie też sprzęt, który będzie w stanie samodzielnie dobrać program w zależności od poziomu zabrudzenia naczyń które wstawimy do środka.
Dom przyszłości
To co nas czeka w przyszłości – także dzięki Internetowi 5G, który pozwoli zintegrować wiele urządzeń jednocześnie bez osłabiania wydajności transferu, będzie budowa zaawansowanych sieci domowych.
Urządzenia – począwszy od dużego AGD, po inteligentne ekspresy do kawy czy mikrofalówki będą działać wspólnie i wzajemnie się komunikować. Lodówka prześle do kuchenki informacje o swojej zawartości, a ta na podstawie tego co otrzyma, przygotuje się do rozpoczęcia odpowiedniego programu gotowania/pieczenia z produktów, które mamy do dyspozycji. Jeśli sami nie wybierzemy przepisu, urządzenia będą w stanie na bazie tego co mamy w domu przygotować dla nas odpowiednie menu i krok po kroku, udzielając wskazówek pomogą w jego przyrządzeniu.
Nowe urządzenia, dzięki modułom sztucznej inteligencji będą też potrafiły uczyć się naszych nawyków i przyzwyczajeń – po pewnym czasie dostrzegą które produkty i sposoby ich przygotowania preferujemy i dopasują swoje „propozycje” tak by sprostać naszym wymaganiom. Będzie to niezwykle wygodne i z pewnością oszczędzi nam czas.
Póki co najbardziej zaawansowane urządzenia smart są jeszcze dośc drogie - zwłaszcza w porównaniu do sprzętu tradycyjnego, jednak w miarę zdobywania popularności ich cena z pewnością będzie spadać. Pojawią sie też funkcje o jakich obecnie jeszcze nawet nie myślimy. Ich celem będzie ułatwienie nam życia, tak abyśmy mogli więcej czasu spędzać robiąc to co lubimy.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |